Kuusamo városában rövid időre megállva az Ananavisari kempingig autózunk. Itt már erős az orosz hatás: cirill betűs felirat hirdeti, hogy áfonyát átvesznek. Utánfutós kocsik, áfonyával megpakolva vártak az átvevőnél, csupa orosz rendszám. Kilója 1 Eu, Helsinkiben a piacon 4-6 Eu-ért árulják. Az áfonyás ládák között marmonkannák: valószínűleg benzint is érdemes áthozni. Biztos vagyok benne, hogy vissza se üres kézzel mentek….,
Másnap először Kuhmo városa következett, majd Nurmes, ahol megállunk egy kicsit körülnézni. Valami fesztiválféle volt éppen, színpad, együttesek, népdaléneklés, vásár. Ezt néztük egy ideig, sétáltunk egy kicsit a városban,
A környék nevezetessége a 374 m magas Koli csúcs. Tetejéről gyönyörű kilátás nyílik a tavakra, fenyvesekre.
Az ortodox templomban fényképezni tilos volt, az evangélikusról még azt állítják, hogy a világ legnagyobb fatemploma. Ezt rögtön nem hittük el, mert a szlovákiai Liptószentkereszten saját szemünkkel láttunk nagyobbat. A környéket virágerdő borítja.
Az orosz határ mellett fekszik Hattuvara városka. A madár se jár erre, de mi nem is vagyunk madarak, úgyhogy itt kerestünk szállást. Sátorhely nincs, de a kempingnél olcsóbban kapunk egy nagy házat, összkomfortos konyhával, szaunával.
Még volt időnk, nekilátunk a The Eastermost point geoláda megkeresésének. Ez az EU legkeletibb pontja az orosz határon, még Isztambulnál is keletebbre!! Szinte hihetetlen, de igaz. Viszont az is igaz , hogy itt is van határsáv, a ládához csak engedéllyel lehet kimenni. A határőrség a finn- orosz háború múzeuma mellett van,
be is csődülünk, ahányan csak vagyunk, és az összes általunk ismert nyelven magyarázzuk, hogy mit akarunk. Csak sajnos a finn nincs ezek között, a határőr meg másképp nem tud. Már éppen kivágnának minket a helységből, mikor eszembe jut a gc.com-ról kinyomtatott ládaleírás. Itt finn változat is van, a határőr orcáján széles mosoly terül el, és már írja is, hogy éjfélig tartózkodhatunk a zónában. Ez bőven elegendő, kisétálunk a határra, ahol a pont jelentőségét tábla is hirdeti.
Logolunk, majd indulunk vissza kényelmes szállásunkra.
Hattuvara mellett frissen megnyílt egy új túraútvonal, még éppen a határsávon kívül, a Koitojoki folyó mentén. Ezt az utat jártuk be ezen a ragyogó napsütéses napon. Ez igazi tajga, a kanadai és szibériai erdők európai rokona (míg a tundra kopár, füves terület, addig a tajga sűrű fenyves). A Koitojokin bioenergiával hajtott kompon lehet átkelni. Az energiaforrást a Zahy gyerekek biztosították, lelkesen húzták át a folyón több részletben az egész csapatot.
Komoly döntésre kényszerültek: pásztorként vagy révészként képzeljék el a jövőjüket....
A tajga talajának minden négyzetcentiméterét apró virágok, színes moha, rénszarvaszuzmó, áfonya és szamóca borította.
A folyó is rengeteg színben pompázott: a barnás színű vízben hol a kék ég, hol a zöld fenyves tükröződött.
Számos fa hevert a földön, az itt gyakori hódok fogainak nyoma látszott rajtuk.
Talán egész túránk legszebb útja ez volt, a Koitojoki partján.
Még egy éjjelt töltöttünk hattuvarai házunkban, másnap újra a Tóvidék felé indultunk.
Most már végleg elhagyjuk Karéliát a Tóvidék kedvéért. Joentsuu városa felé tartva megálltunk egy körtúrára.
Estére Joentsuu kempingjében szálltunk meg, ami az eddig megszokottakhoz képest igencsak zajos volt.
Reggel városnézéssel kezdtünk. A csatorna hídját éppen felnyitották, és hajó haladt el a város közepén.
Most már egyre közelebb kerültünk Helsinkihez, a Juva kempingnél álltunk meg. Finnországban népi mulatság a kolbászsütés, itt este mi is megkóstoltuk ezt a csemegét. A parázs közé fenyőtobozt dobnak, annak a füstjén sütik az apró kolbászokat. Nem is rossz, főleg Karhu sörrel, amit itt a vízbedobás veszélye nélkül iszogathattunk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése